Wieliczka – co zwiedzić?

Wieliczka – Kopalnia

Kopalnia Soli „Wieliczka”, uznana za jeden z siedmiu cudów Polski, stanowi bezcenny zabytek kultury materialnej wpisany na listę dziedzictwa UNESCO naszej planety. Korytarze w tym podziemnym labiryncie wykutym w złożach soli na dziewięciu poziomach mają około 245 kilometrów długości. Wielickie Groty Kryształowe stanowią podziemny rezerwat przyrody nieożywionej. Są jedynymi na świecie obiektami tego typu, pokrytymi naturalnymi kryształami i położonymi w mioceńskim złożu soli.

wieliczka atrakcje

Wieliczka – atrakcje, czas zwiedzania

Trasa Turystyczna przewiduje dwugodzinne przejście szlakiem prowadzącym przez autentyczne kopalniane wyrobiska, komory solne z dziełami sztuki, podziemne solankowe jeziora. Zwiedzający są prowadzeni przez przewodników labiryntem schodów i korytarzy, poznając autentyczną atmosferę Wieliczki.

Zwiedzanie w polskojęzycznej turze odbywa się na bieżąco. Turyści, którzy przyjechali pod Szyb Daniłowicza wchodzą według kolejki. Grupy zorganizowane wcześniej rezerwują bilety. Dzieci do lat 4 zwiedzają bezpłatnie. Odradza się korzystanie z wózków, ze względu na dużą liczbę schodów, aczkolwiek część wyrobisk jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Dostępne są przechowalnie bagażu. Tężnie solankowe odwiedza się natomiast bez przewodnika. W czasie, gdy nie obowiązują obostrzenia związane z pandemią, możliwe jest przejście Trasą Górniczą, z górniczym sprzętem, natomiast rodziny z dziećmi mogą korzystać z bajkowego scenariusza zwiedzania podziemnego świata Skarbnika i soliludków (Odkrywanie Solilandii).

nocleg w kopalni wieliczka

Wieliczka – jak dojechać?

Wieliczka znajduje się około 15 kilometrów na południowy-wschód od Krakowa w pobliżu zjazdu z autostrady A4. Dojazd pociągiem z krakowskiego Dworca Głównego trwa tylko 20 minut, dwukrotnie dłużej z lotniska Kraków Balice. Można skorzystać także z autobusów aglomeracyjnych (304 przy Dworcu Głównym, 301, 204, 224, 244 przy dworcu Kraków Prokocim). Kursują ponadto liczne busy przewoźników lokalnych (Dar-Bus, Telesfor, Maxbus).

jak dojade wieliczka