Z czego słynie Kraków?

Kraków – co zwiedzić?

Kraków od wielu już lat stanowi najbardziej atrakcyjne pod względem turystyki miastem zarówno dla Polaków, jak i dla zwiedzających z Europy i Świata. To właśnie stolica Małopolski stanowi główny punkt wszystkich wycieczek udających się do naszego kraju. Nie ma co się zresztą dziwić temu stanowi rzeczy – to właśnie Kraków wypełniony jest atrakcjami turystycznymi, zabytkami i innymi obiektami, które przyciągają osób spragnionych poznania historii, kultury polskiej, a także zaczerpnięcia wielkomiejskiego życia. Poniżej przedstawione zostały największe atrakcje Krakowa – miejsca, których nie można ominąć, będąc na wycieczce w Krakowie. 

kraków z dziećmi
kraków atrakcje

Kraków – atrakcje, Rynek w Krakowie

     To właśnie rynek w Krakowie jest często miejscem startowym każdej wycieczki po mieście Królów. Krakowski rynek to ścisłe centrum miasta, w którym życie tętni bez względu na porę roku i godzinę. Kraków może poszczycić się największym rynkiem w Europie (tylko Plac Św. Marka w Wenecji ma większą powierzchnię), a miejsce to jest o tyle atrakcyjne, że w promieniu kilku minut spaceru możemy zwiedzić kilka kluczowych atrakcji turystycznych rozlokowanych właśnie w tej okolicy. Najważniejszy obiekt, który możemy spotkać na Krakowskim rynku to oczywiście słynny Kościół Mariacki. Kościół ten, mający miano bazyliki jest dostępny zarówno dla zwiedzających, jak i dla wiernych. To, co przyciąga turystów do tego sakralnego obiektu to ołtarz Wita Stwosza. Zaraz po wyjściu z kościoła swoje kroki możemy skierować do centralnego punktu rynku, jakim są Sukiennice. Jest to hala targowa, która już od czasów średniowiecza skupiała handel na krakowskim Rynku. Do dzisiaj możemy znaleźć tam liczne kramy, które oferują nam zakup pamiątek z Krakowa. Będąc na rynku, nie powinniśmy zapomnieć o wizycie w Podziemiach Rynku – muzeum archeologicznym, które przedstawia nam wyniki prac archeologicznych wykonywanych właśnie na terenie rynku. 

starówka w krakowie
kraków rynek

Kraków z dziećmi

      Zamek Królewski na Wawelu to kolejne obowiązkowe miejsce na liście atrakcji turystycznych, które każdy turysta powinien zobaczyć podczas swojej wizyty w Krakowie. Wawel to kompleks zamkowy, który zawiera w sobie zwiedzanie Katedry, będącej miejscem spoczynku wielkich królów Polski, krypt, a także wejście na wieże w celu zobaczeniu najsłynniejszego Polskiego dzwonu – Dzwonu Zygmunta. Na sam koniec wizyty na Wawelu warto wraz z najmłodszymi turystami zejść na sam dół w celu odwiedzenia Smoka Wawelskiego, który od czasu do czasu zionie prawdziwym ogniem. 

nocleg w krakowie
kraków noclegi

Dlaczego warto odwiedzić Kraków?

       Krakowski Kazimierz to dzielnica, która po dziś dzień emanuje niesamowitą atmosferą związaną z dziedzictwem krakowskich żydów. Wchodząc na słynny Kazimierz odrazu czuć inną atmosferę niż w innych dzielnicach Krakowa. Kazimierz to idealne miejsce, by zjeść nietuzinkowe danie, pospacerować po słynnych wąskich uliczkach czy zwiedzić Muzeum Historii Żydów lub Muzeum Inżynierii Miejskiej . Co więcej, Kazimierz jest miejscem, w którym możemy bliżej przyjrzeć się wierze, jaką jest judaizm. To właśnie na krakowskim Kazimierzu mamy okazję wejść do słynnej synagogi Tempel lub Starej Synagogi, by poczuć prawdziwego ducha tej dzielnicy sprzed ponad 100 lat. 

kazimierz kraków
kraków kazimierz

Kraków to miejsce, które wiele mówi o polskiej historii. Warto je odwiedzić ze względu na niepowtarzalny klimat, różnorodność zabytków i przepiękną architekturę.